Ahmet BÜKE 3. OĞUZ ATAY Şiir Yarışması 1.si Seçildi
Son yıllarda kültür ve edebiyat dünyamızdaki zenginleşmeye şehrimizin de katkı yapmış olması bizleri gururlandırıyor. 

Oğuz ATAY Ödülü projesinin Oğuz ATAY’ın Kastamonulu olmasının yanı sıra bu isme ödül konulması Oğuz ATAY’ın Türk Edebiyatında önemli bir konumda olmasındandır. 

Oğuz ATAY’ın Türk Edebiyatında yüksek bir çıta oluşunu göz önünde tutarak, Türk dilini sevip, katkı yapıp, geliştirmek isteyenlerin, bunun da üzerine çıkmasını özendirmek için sayın Valimizin önerisinde ve himayesinde bu etkinliği düzenledik. 
              
     

Bir yıl içersinde (30.06.2007-30.06.2008) yayınlanan öykü kitaplarını özenle değerlendirebilecek, bugün Türk yazınının önemli yazar ve editörlerinden oluşan bir seçici kurul oluşturuldu. ( Nalan BARBAROSOĞLU, Müge İPLİKÇİ, Murat YALÇIN, Behçet ÇELİK ve Sezer Ateş AYVAZ) 

2006 yılında ilkini düzenlenen etkinlik de (I.Oğuz Atay Öykü Ödülü) MAZLUM DİRİCAN “Harf ve Ayna Ya Da Bir Yol Meseli” isimli öykü dosyası ile ödül kazanmıştı. Söz konusu yazarın eseri 2008 yılı başında Duvar Yayınları tarafından basılarak okuruyla buluştu. 

2007 yılında ikincisini gerçekleştirilen Oğuz Atay Roman Ödülü’nde ise İHSAN OKTAY ANAR’ın SUSKUNLAR isimli romanı 04.12.2007 tarihinde İstanbul-Galatasaray’da düzenlenen seçici kurul toplantısında oy çokluğu ile OĞUZ ATAY ROMAN ÖDÜLÜ’nü kazanmıştır. 


Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde, öykü ödülüne Ahmet BÜKE’nin ALNI MAVİDE kitabı değer görülmüştür. 
İZMİR ATATÜRK LİSESİ Eski Mezunlarımızdan Ahmet BÜKE“Alnı Mavide” adlı kitabında günümüz toplumunun cafcaflı ışıklarından uzak kıyılarda bireysel ve toplumsal gerçeklikleriyle hayatlarını omuzlayanların öykülerini okurla paylaşırken hepimizin gerçekliğine de ayna tutmaktadır. 


Ahmet BÜKE (1970- )
19 Haziran 1970'de Manisa'nın Gördes ilçesinde doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. 
Yazın dünyasına öyküyle giriş yaptı. Ölümsüz Öyküler Yayımevinin düzenlediği "Xasiork 2002 Kısa Öykü Yarışması"nda “Kayıp Dua Kitabı” adlı öyküyle birincilik ödülünü kazandı. İlk öykü kitabı İzmir Postası'nın Adamları 2004'te yayımlandı. Öyküleri ve yazıları, E Edebiyat, Adam Öykü, Ünlem, Patika, İmge Öykü, Eşik Cini, Yeni Aktüel, Virgül dergileri ve Radikal gazetesi ile Derkenar, Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi, Önce Ekmek gibi internet dergilerinde yayımlandı.

Go to top